Jaunumi  
Video spēļu vēsture: personālie datori
Autors Kadiljaks Sestdiena, 19 Aprīlis 2014 00:40

altŠis raksts ir turpinājums rakstu sērijai "Video spēļu vēsture". Iepriekšējais raksts lasāms šeit. Patīkamu lasīšanu!

 

Kas labāks - dators vai konsole? Mūždien bijusi asi diskutējama tēma un tomēr personālie datori vien 90-to gadu sākumā pieredzēja savu izaugsmi. Samērā aizvēsturiskos laikos datora monitori bija būvēti pēc televizora principa ar kinoskopu, arī ierobežoto resursu dēļ neko vairāk par tekstu parādīt nevarēja. Par vienu no pirmajām datora spēlēm tiek uzskatīts kosmiskais simulators Spacewar!, kas izstrādāts 1961. gadā Masačūsetes universitātē uz PDP-1 datora, kuru izmantoja dažādas statistikas skaitļošanām.

 

Video spēļu vēsture: personālie datori

 

Pirmā PC spēļu paaudze bija teksta simulatori, kas bija kā interaktīvi stāsti, kuros spēlētājs sarunājās ar datoru caur klaviatūru, ievadot attiecīgās komandas. Pirmā šāda tipa spēle bija Colossal Cave Adventure, kuru radīja Vills Krauters priekš PDP-10 1967. gadā. Savukārt nakamajā gadā to paplašināja Dons Vudsoms.

 

Ap 80-tajiem gadiem datori bija pietiekami jaudīgi, lai attainotu tādas spēles kā Wasteland, komplektācijā ar bāzes grafiku, kas tikai sāka dzimt.  Vai kā Gold Box spēļu sērija no SSI. Gold Box bija spēles dzinis, savukārt visas spēles bija veidotas pēc Advanced Dungeons & Dragons galda spēles principiem. Pirmā spēle sērijā bija Pool of Radiance – 1988. Tad sekoja Curse of the Azure Bond (1989), Secret of the Silver Blades (1990) un Pools of Darkness (1991).

 

Video spēļu vēsture: personālie datori

 

70-to gadu vidū PC spēles tika izstrādātas starp entuziastu grupām, starp kurām spēles ar izplatījās. Taču jau tad eksistēja dažādi spēļu žurnāli, kā Creative Computing un Computer Gaming World, kur līdzi žurnālam nāca spēle atvērtā koda veidā, tādā veidā stimulējot patērētāju pelēkās šūniņas uz savu spēļu izstrādi, tai skaitā dažādas modifikācijas.

 

Pirmā publiski pārdotā spēle bija Microchess. Pa cenu 10 dolāri gabalā, no sava starta mirkļa 1977. g., tā tika pārdota ap 50 tūkstošiem kopiju. Bet kamēr savu dziesmu dziedāja otrā konsoļu paaudze, datori bija pietiekami jaudīgi, lai uz tiem varētu portēt spēles no konsolēm vai veidot to klonus. Tā 1982. g. uz Atari 400 bija populāri Frogger un Centipede porti, kamēr uz Texas Instruments TI-99/4A bija populāra spēle TI Invaders, kas bija Space Invaders klons.  Tajā pašā gadā uz Atari 800 bija portēts Pac-Man, kamēr Donkey Kong bija pārnests uz Coleco Adam, 1981. g. sākumā Atari centās likumīgā veidā novērst Pac-Man klonus.

 

Sakritību nemēdz būt..

Kad 1983. gadā sabruka video spēļu tirgus, pret datoriem kā par platformu spēlēm interese auga vairākkārtīgi. Pateicoties Commodore 64, kurš datoru nostādījā jaunā pozīcijā, personālo datoru noiets palielinājās, sāka strauji parādīties jauni žanri un spēles elementi, jo tādas lieta kā datora pele kļuva aizvien populārāka, kura savukārt savu nelielu pāatrinājumu ieguva pateicoties spēlei King’s Quest. Lai arī augstas kvalitātes grafiskie interfeisi jau bija pieejami jaunākajās spēlēs, pēc datora Commodore Amiga (1985) iznākšanas, grafisko interfeisu izplatība kļuva aizvien populārāka. Commodore Amiga uz to mirkli bija vienīgais dators, kurš kopā varēja attēlot vismaz 16 dažādus krāsu toņus, kopā – 4096 krāsas, tas arī bija pirmais dators kurš varēja vairākas funkcijas izpildīt vienlaicīgi. Pāris gadus vēlāk iznāca Amiga 1000, kurš saturēja tādu lietu kā autoconfig jeb plug and play, kas pēc 10 gadiem kļuva par standartu visām platformām.

 

Video spēļu vēsture: personālie datori

 

Tālākā spēļu attīstība bija pateicoties pirmajām skaņas kartēm AdLib’s Music Synthesizer Card 1987. gadā. Tā piemēram IBM PC varēja veidot pilnvētīgus mūzikas celiņus, pirms tam vien varēja izmantot ļoti skopu skaņas toņu krājumu un signālus no PC Speaker. Savukārt, kad parādījās Creative Labs Sound Blaster kartes, skaņa kļuva daudz kvalitatīvāka, jo varēja izmantot PCM kanālus un skaņas signālu procesoru.

 

Saldie 90-tie

Video spēļu vēsture: personālie datori

 

90-tie gadi bija sprādziens personālajiem datoriem, kurš konsoļu ražotājiem lika nobālēt. Tā 1991. gadā Id Software izlaiž pirmo FPS spēli – Hovertank 3D, kurš ir sava veida priekštecis daudzām, vēlākajām, ietekmīgām FPS spēlēm. Arī citas kompānijas taisīja FPS spēles, piemēram, Day of the Viper, kuru 1989. gadā izstrādāja Accolade.

 

Jau 1992. g., lai popularizētu jauno žanru, Id Software izlaida Wolfenstein 3D, kura bija ne tikai nosacīti bezmaksas, bet kopā ar Ultima Underworld, tās bija pirmās spēles, kas izmantoja tekstūras.

 

Šajā laikā, kamēr vadošo konsoļu procesoru ātrums bija 3-7 MHz, PC  procesors Intel 486 spēja ieskrieties daudzreiz ātrāk. Līdz ar to 1993. gads bija sitiens pa seju konsolēm līdz ar Doom iznākšanu, kurš bija kosmisks izrāviens 3D grafikā. Savukārt tādas spēles kā Myst izmantoja jauno datu nesēju priekšrocības kā vien varēja, jo tikai CD-ROM varēja piedāvāt pēc iespējas bagātāku spēles pieredzi – labāka skaņa, bilde un viss pārējais.

 

Video spēļu vēsture: personālie datori

Savukārt 1996.g. iznāca Quake, kuram pateicoties dzima termins "kibersports". Jo jau pirmajā diennaktī pa visu pasauli parādījās desmitiem tiešsaistes serveru un sāka formēties komandas, lai pierādītu, kurš rajons ir labākais. Arī grafika bija revolūcija -  divdimensiju sprite modeļu vietā sāka izmantot trīsdimensiju poligonu modeļus. Quake II var nosaukt par pirmo spēli, kurai nosaukums tika iedots zīmola dēļ, jo spēle nebija turpinājums pirmajai.

 

1994. g. Microsoft bija gatavi izlaist Windows 95, galvenais faktors, kas noteiktu, cik veiksmīga būs platforma, ir programmu skaits, kuras varēs palaist. Uz to mirkli MS-DOS izstrādātājiem tiešā veidā ļāva piekļūt videokartei, klaviatūrai un visai pārējai datora sistēmai. Savukārt jaunajam Windows bija labāka atmiņas aizsardzība, kas liedza  šo tiešo piekļuvi. Bija jārod risinājums, lai izstrādātāji varētu visu darīt kā iepriekš. Risinājumu atrada Eislers, St. John un Engstroms, nosaucot to par DirectX, kas iznāca 1995. g. septembrī ar nosaukumu Windows Game SDK.

 

Vēl pirms DirectX iznākšanas Microsoft iekš Windows NT ietvēra OpenGL. Ar DirectX bija plānots aizvietot OpenGL spēļu industrijā, jo OpenGL aktīvi tika izmantots inžnenierijā un CAD industrijā. Šeit arī rodas karš starp OpenGL piekritējiem, kurš ir universālis, un DirectX, kurš ir tikai uz Windows platformas. Un tomēr DirectX bieži vien kombinē kopā ar OpenGL, savukārt otrādāk nevar, jo OpenGL neparedz tādu pašu funkcionalitāti kā DirectX.

 

Līdz 2005. gadam procesoru ražotāji koncentrējās uz frekvences apjoma palielināšanu, vien pēc 2005. gada galveno uzmanību vērsa uz kodolu skaitu, kas ļāva attīstīt dažādas grafiskās izvirtības, attīstīt pretinieku intelektu un citas lietas.

 

Lūk, šādi galvenie notikumi risinajās personālā datora kā spēļu platformas attīstībā.

 
Komentāri   
Atceros kā mana slimība sākās ar Quake 2 :D
Bet tā viss sākās kad man bija 3 gadi :D Ar žiliton tad nāca SEGA bet nu nebīju vēl ieslīcis tādā atkarībā pirmstam, līdz ko tiku pielaists pie Quake :D
#5 We3D 07.05.2014 13:29:06 0
Tieši tā! :D
Pēc tam gan es turējos līdzi laikam.

EDIT: Lai gan, ne gluži :D Uz W7 pārgāju diezgan negribīgi 3 gadus atpakaļ.
#4 marcoolio 23.04.2014 08:34:05 0
to marcoolio

Tiešām līdz 2003. gadam izmantoji tikai DOSus?
#3 habibuls 23.04.2014 07:55:21 0
Paldies par rakstu!
#2 Ciekurs 22.04.2014 17:56:09 0
Paldies par rakstu!

Es, manuprāt, esmu viens no retajiem, kas nav uzaudzis ar konsolēm. Draugiem bija žilitoni un PS1, bet man bija PC.

Visas savas spēles spēlēju uz DOS'iem, vēlāk bija arī W95, bet to izmantoja tikai retos gadījumos un vienīgi Solitaire un Minesweeper spēlēšanai.

Uz DOS'iem spēlēju līdz dabūju PC ar Windows XP, kad man ar GTA Vice City atvērās 3D pasaule.

Tīri interesanti tagad atcerēties, kā es nespēju paspēlēt ar peli :D
Atnāca draugi un visi sūdzējāmies par to, cik WASD + pele ir nežēlīgi neērti. Tagad citādi nemaz nevar :D
#1 marcoolio 22.04.2014 08:55:31 +6
Jaunākie komentāri  
Jauns un moderns videospēļu portāls - Strike.lv4
Dwarf Forest beta tests3
Pēc Dead Rising motīviem taps filma1
Metal Gear Solid veidotājs kritis depresijā GTA 5 dēļ3
Entuziasti Battlefield: Hardline atraduši daudz slēptas informācijas8
Battlefield autori domā par agrīnās piekļuves pielietošanu nākotnes projektos3
Klasikas skavās: Gothic I. Pirmā daļa.7
Lasītākais  

Komentētākais  
Copyright © Gamevision.lv 2011   v2.0